سهروردی شمالی ، خ خرمشهر ، جنب بانک رفاه ، پلاک ۸۱ ، طبقه ۱ ، واحد ۲

88503035

کارتریج کانن

کاتریج کانن

کارتریج کانن

 

پرینتر‌ها و فتوکپی‌های کانن برای عملکرد خود به مواد مصرفی مخصوصی نیاز دارند. در این دستگاه‌ها بخشی به نام کارتریج وجود دارد. وظیفه کارتریج کانن ذخیره و کنترل مواد مصرفی برای چاپ می‌باشد. این بخش با حساسی بالای خود، مقدار مواد مصرف را به بخش‌های تخصصی چاپ‌گر انتقال می‌دهد. همانطور که ذکر شد، این مواد مصرفی هستند و بعد از استفاده‌های متعدد تمام می‌شوند. در نتیجه کارتریج کانن نیازمند شارژ شدن و تعویض می‌باشد. شارژ کارتریج کانن در نمایندگی‌های این شرکت به بهترین نحو انجام می‌شود. همچنین کارتریج‌ها در مدل‌های مختلفی می‌باشند که در هر نوع دستگاه می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع کارتریج کانن، نکاتی درباره خرید کارتریج و مواد مصرفی کارتریج‌ها بپردازیم.

با ما همراه باشید …

 

مواد مصرفی کارتریج‌ها:

کاتریج کانن
کاتریج کانن

همانطور که گفتیم، کارتریج‌ کانن دارای مخازنی می‌باشند که مواد مصرفی هر پرینتر درون آن‌ها قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی انواع مواد مصرفی پرینتر‌ها و فتوکپی‌ها می‌پردازیم.

 

جوهر:

جوهر در پرینتر‌ها و فتوکپی‌های جوهر افشان کانن مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوهر‌ها در این مدل دستگاه‌ها درون کارتریج کانن قرار می‌گیرند و برای چاپ‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. جوهر‌ها در چهار رنگ اصلی قرمز، مشکی، آبی و زرد در بازار موجود می‌باشند. این جوهر‌ها به دلیل جنس و ساختار خاصی که دارند در هنگام چاپ به کمک بخش‌های دیگر دستگاه، بر روی کاغذ در جای مشخص خود می‌چسبند و بر روی جای خود خشک می‌شوند. برای چاپ، در پرینتر‌ها و فتوکپی‌های سیاه سفید از جوهر مشکی و در پرینتر‌ رنگی از تمام رنگ‌بندی جوهر‌ها استفاده می‌شود. معمولاً هر 100 میلی لیتر جوهر برای 1600 تا 1800 چاپ جواب گو می‌باشد. قیمت جوهر نیز نسبت به مواد مصرفی دیگر به صرفه‌تر می‌باشد. در ادامه با عملکرد دقیق جوهر در فرایند چاپ آشنا می‌شویم.

 

تونر:

تونر‌ها موادی پودر مانند هستند که در پرینتر‌ها و فتوکپی‌های لیزری کاربرد دارند. این مواد درون کارتریج کانن قرار می‌گیرند و در هنگام چاپ به مقداری مشخص در اختیار بخش‌های اصلی چاپ قرار می‌گیرند. در نهایت تونر‌ها در سطح کاغذ قرار می‌گیرند و بر روی صفحه خشک می‌شوند. تونر‌ها هم در چهار رنگ اصلی قرمز، آبی، مشکی و زرد در بازار عرضه می‌شوند. این تونر‌ها برای دستگاه‌های سیاه سفید و رنگی کاربردی می‌باشند. تونر‌ها قیمت بالاتری نسبت به جوهر‌ها دارند. همچنین هر بسته تونر برای 1000 بار چاپ کفایت می‌کند. در ادامه با عملکرد دقیق تونر در چاپ آشنا می‌شویم.

 

 

کامپوزیت:

کامپوزیت‌ها در واقع فراورده‌های خاصی از پلاستیک بوده که مخصوص پرینتر‌های سه بعدی می‌باشند. این کامپوزیت‌ها بسیار گران قیمت‌تر از جوهر و تونر کارتریج کانن می‌باشند. این کامپوزیت‌ها در پرینتر‌های سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای چاپ سه بعدی طرح مد نظر، کارتریج پرینتر کانن مقدار مشخصی از آن‌ها را ذوب کرده و به بخش‌های چاپ منتقل می‌کند. در نهایت با کنار هم قرار گرفتن آن‌ها، طرح دلخواه تولید می‌شود. معمولاً این کامپوزیت‌ها برای فعالیت‌های علمی و هنری خاصی به کار ‌می‌روند. به همین دلیل در بازار به سختی پیدا می‌شوند. در ادامه با سازوکار دقیق‌تر این کامپوزیت‌ها در چاپ سه بعدی آشنا می‌شویم.

 

انواع کارتریج:

 

کارتریج جوهر افشان:

کاتریج جوهرافشان کانن
کاتریج جوهرافشان کانن

کارتریج‌های جوهرافشان اولین نوع کارتریج برای پرینتر‌ها و فتوکپی‌ها به حساب می‌آیند. این مدل همانطور که از نامش پیداست، با جوهر کار میکند. درون کارتریج مخازنی برای قرارگیری جوهر تعبیه شده است. در کارتریج‌های رنگی این مخازن چهار عدد و در کارتریج‌های تک رنگ فقط یک مخزن مخصوص رنگ مشکی موجود می‌باشد. جوهر‌ها در چهار رنگ اصلی قرمز، ابی، زرد و مشکی در بازار عرضه می‌شوند.

همانطور که گفته شد عملکرد این کارتریج کانن به واسطه جوهر می‌باشد. جوهر‌های مخصوصی درون مخازن قرار گرفته و برای چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام عملیات چاپ، کارتریج مقدار جوهر مورد نیاز را از مخازن خارج کرده و به بخش‌های مربوط به چاپ انتقال می‌دهد. جوهر در این بخش‌ها آماده جاگذاری روی کاغذ می‌شود. دستگاه تصویر را به طور دقیق آنالیز می‌کند و رنگ‌های هر بخش بر روی کاغذ چاپ مشخص می‌شوند. سپس درام به کمک هد جوهر را بر روی بخش‌های مشخص شده جاگذاری می‌کند. سپس حرارتی مشخص به جوهر داده می‌شود و در نهایت جوهر به طور کامل روی کاغذ خشک و ساکن می‌شود. عملیات چاپ در پرینتر‌ها و فتوکپی‌های جوهر افشان به این صورت می‌باشد.

یکی از نقاط ضعف دستگاه‌های جوهر افشان، کیفیت چاپ متوسط آنها می‌باشد. این دستگاه‌ها به واسطه جوهری که در اختیار دارند، باید تصاویر مشخص شده‌ای را چاپ کنند. از آنجایی که کنترل جوهر مایع مقداری سخت می‌باشد، در اکثر چاپ‌ها تصاویر دقیقاً مطابق تصویر اصلی نخواهند بود. جوهر ممکن است بر روی بخش‌های مختلف دیگر پخش شود و یا بیرون زدگی‌هایی از کادر‌های مشخص شده خود داشته باشد. به همین دلیل این دستگاه‌ها امروزه کاربران کمتری را نسبت به مدل پیشرفته‌تر به خود اختصاص داده‌اند. البته قیمت این دستگاه‌ها و همچنین کارتریج کانن و مواد مصرفی مدل جوهر افشان پایین‌تر از مدل جدید‌تر می‌باشد. در نتیجه می‌توان کاتریج جوهرافشان کانن را به عنوان یک گزینه اقتصادی و به صرفه نگاه کرد. در صورتی که کیفیت چاپ بالا برایتان اهمیتی ندارد و از لحاظ هزینه‌های جاری دستگاه خود اقتصادی عمل می‌کنید، بهترین گزینه برای شما دستگاه‌های جوهر افشان می‌باشد.

 

کارتریج لیزری:

کاتریج لیزری کانن
کاتریج لیزری کانن

مدل پیشرفته‌تر پرینتر‌ها و فتوکپی‌ها در حال حاضر مدل لیزری می‌باشد. این مدل امروزه به دلیل کیفیت و قابلیت‌های ویژه خود، کاربران بیشتری را به خود اختصاص داده است. کارتریج لیزری کانن هم مانند کارتریج جوهر افشان دارای مخازن مخصوص مواد مصرفی می‌باشد. ولی فرق اساسی این کارتریج‌ها در مواد مصرفی می‌باشد. مواد مصرفی مدل جوهر افشان پودر‌هایی به نام تونر می‌باشند. تونر‌ها درون مخازن مخصوصی در کارتریج قرار می‌گیرند و برای چاپ مصرف می‌شوند. در پرینتر‌های لیزری روال چاپ مقداری متفاوت می‌باشد. برخلاف جوهر، کنترل تونر بسیار آسان‌تر می‌باشد. به همین علت کیفیت چاپ دستگاه‌های لیزری بسیار بالاتر از مدل جوهرافشان می‌باشد.

علاوه بر آن، دقت و حساسیت بخش‌های مخصوص چاپ در پرینتر لیزری بسیار بیشتر می‌باشد. در هنگام چاپ، کارتریج کانن بنا به رنگ‌بندی تصویر، مقدار مشخصی تونر را به بخش‌های اصلی انتقال می‌دهد. درام با روالی مشخص، جاگذاری تونر‌ها را انجام می‌دهد. سپس حرارتی مشخص به کاغذ داده می‌شود و در نهایت تونر‌ها در جای خود ساکن می‌شوند. یکی دیگر از تفاوت‌های دیگر کارتریج لیزری، هزینه‌های بالای آن می‌باشد. این کارتریج کانن نسبت به مدل قبلی از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد. همچنین تونر‌ها نسبت به جوهر قیمت بالاتری دارند. تونر‌ها هم همانند جوهر در چهار رنگ اصلی قرمز، آبی، زرد و مشکی در بازار عرضه می‌شوند. تونر‌های مشکی برای چاپ‌های تک رنگ و تونر‌های رنگی برای چاپ‌های رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پرینتر برای افرادی که کیفیت و دقت چاپ برایشان اهمیت فراوانی دارد بسیار گزینه مناسبی می‌باشد.

کارتریج سه بعدی:

کاتریج سه بعدی کانن
کاتریج سه بعدی کانن

پرینتر سه بعدی با استفاده از کامپوزیت‌ها و مواد پلاستیکی اقدام به تولید طرح‌های سه بعدی می‌کند. ابتدا باید فایلی سه بعدی در اختیار پرینتر قرار بگیرد. سپس پرینتر آن را به دقت آنالیز می‌کند و لایه‌های مختلفی را برای آن در نظر می‌گیرد. سپس کارتریج پرینتر به میزانی که برای تولید طرح سه بعدی نیاز است، پلاستیک و کامپوزیت‌ها را ذوب می‌کند. بعد از آن مواد ذوب شده به قسمت چاپ در پرینتر منتقل می‌شوند. در نهایت پرینتر با دقت زیادی هر یک از لایه‌های تعیین شده را با این مواد پر می‌کند. در نتیجه طرحی سه بعدی از جنس پلاستیک به عنوان خروجی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این پرینتر معمولاً در فعالیت‌های خاص هنری، معماری، مهندسی و مدل‌سازی‌های پزشکی کاربرد دارد.

نکاتی درباره خرید کارتریج:

در صورتی که می‌خواهید کارتریج جدیدی را خریداری کنید، باید از نکاتی مطلع باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

کارتریج‌ها از لحاظ ساختار در سه دسته قرار می‌گیرند.

 

کارتریج‌های اورجینال:

این‌ها درواقع کارتریج‌های کانن می‌باشند و مستقیم در این شرکت تولید می‌شوند. این کارتریج‌ها بسیار باکیفیت‌تر از مدل‌های فرعی می‌باشند.

کارتریج‌های طرح اصلی:

این نوع کارتریج کانن تفاوتی زیادی با نوع اورجینال ندارند در واقع این مدل‌ها توسط شرکت‌های فرعی غیر از شرکت کانن تولید می‌شوند. برای همین از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشد. اگرچه ممکن است کیفیت ساخت با کارتریج اورجینال تقریباً برابری کند، ولی قطعاً بهترین کیفیت مربوط به کارتریج کانن می‌باشد.

کارتریج‌های فرعی:

در واقع این کارتریج‌ها معمولاً توسط افرادی سودجو یا تولیدی‌های گمنام تولید می‌شوند و از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی‌باشند.

 

نکات قبل از خرید:
کاتریج کانن
کاتریج کانن

حالا که با انواع سطح کیفی کارتریج‌ها آشنا شدید، باید تصمیم بگیرید که کارتریج شارژی مد نظرتان است یا کارتریج یکبار مصرف. برخی کارتریج‌ها به صورت آماده دارای جوهر یا تونر می‌باشند. این مدل به صورت آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد و پس از اتمام باید دوباره کارتریج جدیدی را تهیه کنید و نمی‌توانید آن را دوباره شارژ کنید.

برخی مدل‌های کارتریج کانن هم قابل شارژ می‌باشند و باید بعد از هر بار اتمام آن‌ها را شارژ کرده و مورد استفاده خود قرار دهید. در صورتی که کارتریج یکبار مصرفی را دو بار شارژ کنید، ممکن است به بخش‌هایی از دستگاه شما و همچنین کیفیت چاپ دستگاه آسیب‌های جدی وارد شود.

معمولاً کارتریج‌های دستگاه‌های فتوکپی قابل شارژ نمی‌باشند و باید بعد از اتمام یکی دیگر از آن را تهیه کنید.

همچنین در خرید کارتریج باید این مورد را مد نظر داشته باشید که گنجایش و تعداد مخازن آن چه مقداری می‌باشد. در صورتی که به چاپ‌های رنگی احتیاج دارید، باید گنجایش و تعداد مخازن کارتریج حجیم و زیاد باشند. اگر هم چاپ‌های تک رنگ نیاز شما را برطرف می‌کنند، معمولاً باید از کارتریج‌های تک رنگ (مشکی) استفاده کنید.

لازم به ذکر است که بیشتر کارتریج‌های تک رنگ یکبار مصرف می‌باشند و معمولاً باید مدل‌های رنگی را شارژ کرد.

لازم به ذکر است که فروش و شارژ انواع کارتریج‌های کانن در نمایندگی Canon با بهترین کیفیت انجام می‌شود.

 

شارژ کارتریج در نمایندگی:

کاتریج کانن
کاتریج کانن

کمترین قیمت:

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نمایندگی، قیمت مناسب می‌باشد. در صورتی که برای شارژ کارتریج به نمایندگی کانن مراجعه کنید، کاملاً شاهد قیمت‌های به صرفه و پایین خواهید شد. کانن در تمام نمایندگی‌های خود کمترین قیمت را به کاربران خود ارائه می‌دهد. دلیل قیمت پایین نمایندگی نسبت به مراکز فرعی دیگر، واردات مستقیم مواد مصرفی و کارتریج از شرکت اصلی کانن می‌باشد. به همین سبب شما می‌توانید شارژ کارتریج را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت در نمایندگی انجام دهید.

کیفیت بالا:

همانطور که اشاره شد، شارژ کارتریج در نمایندگی کانن از کیفیت بالایی نیز برخوردار می‌باشد. این کیفیت بالا به دلیل به کار گیری مواد مصرفی و کارتریج‌های اورجینال می‌باشد که به صورت مستقیم از شرکت اصلی در اختیار نمایندگی‌ها قرار می‌گیرند. از این رو می‌توان از بابت کیفیت مواد مصرفی و همچنین کارتریج‌های شارژ و غیر شارژی، اطمینان کامل حاصل کرد.

شارژ در محل:

علاوه بر کیفیت بالا و قیمت پایین، نمایندگی کارتریج کانن دارای خدمات شارژ در محل نیز می‌باشد. این خدمات به منظور سهولت هرچه بیشتر کاربران ارائه می‌شود. در صورتی که مشکلات کاری زیادی دارید و یا تردد اضافی موجب ایجاد مشکلاتی برای شما می‌شود، کافی است با نمایندگی تماس حاصل فرمایید. بعد از ثبت درخواست خود، نمایندگی در سریع‌ترین زمان کارشناسی را به محل مورد نظر شما اعزام می‌کند. این کارشناس شارژ و تعویض کارتریج را بر حسب نیاز شما برایتان انجام خواهد داد. از این رو دیگر نگرانی از بابت زمان و تردد‌های زیاد برای شما عزیزان وجود نخواهد داشت. در صورت تمایل می‌توانید با نمایندگی تماس حاصل فرمایید و درخواست خدمات شارژ کارتریج در محل را ثبت نمایید.

 

نتیجه‌گیری:

در صورتی که می‌خواهید کارتریج جدیدی را برای دستگاه خود خریداری کنید، حتماً به نکات و بررسی‌های ذکر شده در خصوص انواع کارتریج توجه کافی داشته باشید. شارژ و فروش کارتریج کانن در نمایندگی با کمترین قیمت و بهترین کیفیت انجام می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید برای شارژ و خرید انواع کارتریج‌های رنگی و سیاه سفید، با نمایندگی تماس حاصل فرمایید.

 

تشکر از وقتی که برا مطالعه این مطلب اختصاص دادید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *